Культурна спадщина єврейського народу

Культурна спадщина єврейського народу


Єврейська культура зробила величезний внесок у історію людства. Достатньо лише згадати, що головна святиня всіх християн – Біблія, була написана юдейським пером. До того ж більшість Нобелівських лауреатів, які зробили значущі для всього світу відкриття, також представники Ізраїльської держави.

Не варто забувати і про те, що носії єврейської культури зробили значний внесок у торгівлю, сільське господарство та архітектурну спадщину. Іудеї не шкодували коштів на побудову священних місць, завдяки чому на території всієї земної кулі існує безліч красивих і багато прикрашених синагог. Дизайнерські вироби та ювелірні прикраси у таких місцях досі викликають захоплення у місцевих мешканців та туристів. Також представники Ізраїльської держави щедро фінансували будівництво художніх галерей, музеїв, парків відпочинку тощо.

Не варто заперечувати вплив іудеїв на всесвітню мистецьку спадщину. Костянтин Розенталь, Макс Ліберман, Соня Делоне – відомі усьому світу митці, а також представники Ізраїлю. Безліч ювелірів, що створюють неймовірні авторські срібні прикраси, – вихідці Святої землі.

Навряд чи варто перераховувати кожного іудея, який зробив внесок у всесвітню культурну та історичну спадщину, адже таких людей безліч. Завдяки багатій та давній культурі, у сучасному суспільстві до єврейської спадщини ставляться з повагою.

Тора – священна книга євреїв

Важко знайти єврея, який не зміг би процитувати жодного рядка з Тори. Ця книга має величезне сакральне значення для кожного іудея, і в кожному єврейському будинку незмінно стоїть хоча б один екземпляр.

Крім священного, Письмо також здатне приносити естетичне задоволення. Нерідко для виготовлення палітурки використовується такий матеріал, як шкіра тварин. Також популярністю користується вставка напівдорогоцінного каміння, яка прикрашає обкладинку.

Найчастіше, сувій Тори зберігається у спеціальній шафці-ковчезі. Як правило, це срібний аксесуар. В інкрустації також бере участь дорогоцінний чи напівдорогоцінний камінь.

За давньою єврейською традицією, в процесі читання, торкатися Тори – не можна, тому ювелірний майстер виготовляє спеціальний стрижень для зручності слідкування за рядками. Більшість авторів цього виробу використовують такий матеріал, як слонова кістка. Деякі ювеліри обирають для виготовлення стрижня дерево, золото або срібло.

Завдяки зовнішньому оздобленню, Тора стає не лише Священним листом, а й ідеальною окрасою інтер'єру. Якщо ви у пошуках подарунка для друга чи колеги єврея – такий екземпляр точно принесе безліч приємних емоцій, адже він стане не лише головною книгою будинку, а й принесе користь у вигляді ексклюзивної прикраси інтер'єру.

Менора – обов'язковий атрибут єврейської обителі

Менора, або семисвічник – обов'язкова частина віри та поклоніння кожного єврея. Через те, що такий аксесуар найчастіше виготовляється із срібла і переважно це була ручна робота – не кожна сім'я могла його собі дозволити. Однак XVIII-XIX виробництво семиріжкових світильників набуло масового характеру, завдяки чому виріб з'явився в кожному будинку.

Не дивно, що менору можна зустріти в будь-якій єврейській обителі, адже вона є символом самоідентифікації юдеїв. Віддаючи шану виробу, сучасна держава Ізраїль розмістила його посередині національного герба. Семисвічник також має практичне значення (освітлення приміщення).

Крім сакрального значення, менора також приносить естетичне задоволення. Як раніше було зауважено, семисвічник – це ручна робота, у виготовленні якої часто бере участь срібло. Завдяки багатому зовнішньому вигляду, виріб ідеально прикрашає будь-який інтер'єр.

Незамінний атрибут будь-якого будинку: статуетки

Безперечно, набувати атрибутів ексклюзивної прикраси будинку люблять не лише представники єврейських громад, проте їхня культура наклала великий відбиток на виготовлення таких предметів. Наприклад, такий аксесуар, як статуетки, дуже часто мають єврейські мотиви, наприклад:

  • сюжети з Тори;

  • міні-копії менори;

  • мотиви із національних пісень тощо.

Як ми вже знаємо, єврейська громада залишила глибокий слід у культурі, зокрема в музиці, тому нерідко в магазинах домашнього начиння можна знайти виріб, на якому зображені євреї з контрабасами, скрипками, дудками та іншими музичними інструментами.

Найчастіше статуетки даруються представниками громади на різні свята, тому нерідко можна зустріти авторські срібні вироби, виготовлені для певної урочистості, наприклад, для весілля, обрізання та інших обрядів. Нерідко зображуються сцени з трудового життя, наприклад:

  • кравці за роботою;

  • ремісники;

  • рукоділки;

  • вчителі з учнями тощо.

Єврейські статуетки давно перестали бути предметом побуту лише представників громади, безліч людей інших національностей набувають їх щодня для прикраси будинку.

Широкої популярності такі вироби набули не тільки через різноманітність і зображуваних сюжетів, а й завдяки якісному виконанню. Практично кожна статуетка – це ручна робота, в якій ювелірний майстер ідеально передав ситуацію із життя, предмети культу тощо.

Найчастіше, для виготовлення цих аксесуарів автори використовують срібло, а багатшим і більш статусним виріб робить вставка дорогоцінного каміння або інших дорогих металів. Завдяки цьому, статуетки користуються популярністю не тільки як ексклюзивна прикраса інтер'єру, але і як подарунки з будь-якого приводу. Повірте, зображення веселої, танцюючої тітоньки чи карикатури на “єврейське щастя” (велике багатство) стане ідеальним презентом на день народження, парубоцьку вечірку, весілля чи будь-яке інше свято.